Technologia

Na jakiej zasadzie działa „inteligentny dom” ?

Na jakiej zasadzie działa „inteligentny dom” ?

Kiedy nie ma Cię aktualnie w domu, drobne, aczkolwiek dokuczliwe wątpliwości mogą urodzić się nagle w Twojej głowie. Czy ustawiłem alarm bezpieczeństwa? Wyłączyłem ekspres do kawy? Czy dzieci oglądają telewizję, czy jednak odrabiają pracę domową? Natarczywe myśli, które mogą naprawdę zepsuć dobry humor… Szczęśliwie w dzisiejszych czasach tego rodzaju problemy zdają się powoli odchodzić do przeszłości. Dzięki inteligentnemu domowi można uciszyć wszystkie te zmartwienia i wątpliwości jednym rzutem oka na tablet lub smartfon. Możesz bowiem bez problemu podłączyć urządzenia w swoim domu i na bieżąco kontrolować ich działanie.

Mądry dom

Dom inteligentny to jeszcze co prawda novum na rynku choć już w 1975 roku Szwajcarzy przecierali pierwsze szlaki w tym zakresie), ale coraz więcej osób decyduje się na tego rodzaju rozwiązanie. Wszytskie urządzenia w Twoim domu, które korzystają z energii elektrycznej, mogą być podłączone do sieci domowej i działać na Twoje polecenie, zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Niezależnie od tego, czy wydamy polecenie głosem, pilotem, tabletem czy smartfonem, dom zareaguje adekwatnie. Większość zastosowań to sterowanie oświetleniem w domu, kontrola bezpieczeństwa domu (sterowanie bramą wjazdową), obsługiwanie kina domowego i sprzętu audio oraz regulacja termostatu.

Czym jest SmartHome?

Idea inteligentnego domu może przywodzić na myśl słynnego milionera Billa Gatesa, wydał on ponad sto milionów dolarów na budowę swojego „smart home”, jednak takie rozwiązania stają się coraz bardziej powszechne, a co za tym idzie istnieją na rynku firmy, które mogą zainstalować taki system po całkiem przystępnej już cenie. Kiedyś to wszystko było dziwacznym pomysłem i kojarzyło się bardziej z filmami science fiction, obecnie dojrzewa do pozycji praktycznego i w pełni funkcjonalnego trendu konsumenckiego.

Projektowanie domu

Projektując inteligentny dom, na samym początku najlepiej pomyśleć o zadaniach, które już rutynowo wykonujemy, a następnie znaleźć sposób na ich zautomatyzowanie. Można zacząć od zestawu startowego oświetlenia, a później dodać bardziej skomplikowane urządzenia zabezpieczające. Ponadto warto strategicznie rozmieścić węzły sieci bezprzewodowych, aby miały dobry zasięg routingu i umożliwiały bezproblemowe działanie całego systemu. Pamiętajmy jednak, że inteligentny dom powstał po to, aby ułatwić ludziom funkcjonowanie w domu. SmartHome powstało, aby człowiek mógł przerzucić nudne i powtarzalne elementy funkcjonowania w domu na elektronikę. Lecz jednak nikt nas nie zmusza do korzystania z SmartHome.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *