Już od jakiegoś czasu prawdziwą furorę na rynku nieruchomości robi format tak zwanego inteligentnego domu. Nie da się ukryć, że tego rodzaju rozwiązanie, świetnie wpisuje się w założenia energooszczędności i bezpieczeństwa. Poniżej przyjrzymy się bliżej podstawowym funkcjonalnościom, które ma do zaoferowania dom inteligentny.
Inteligentny dom
Zacznijmy jednak od precyzyjniejszego wyjaśnienia tego terminu. Inteligentny dom oznacza, że wszystkie albo większość jego instalacji elektrycznych są zintegrowane i poprzez bezpośrednie połączenie z urządzeniami mobilnymi jest możliwe sterowanie zdalne podstawowymi funkcjonalnościami. W praktyce zatem, możemy użyć systemu inteligentnego domu do programowania zraszaczy przydomowego ogródka, ustawiania i monitorowania domowego systemu bezpieczeństwa i kamer lub sterowania urządzeniami takimi jak lodówka lub klimatyzacja i ogrzewanie. Aplikacja mobilna daje dostęp ze swego poziomu do opcji obsługi domu z właściwie każdego miejsca na ziemi.
Jednym z głównych profitów posiadania tak zintegrowanego systemu jest wymierne zwiększenie bezpieczeństwa domu i jego mieszkańców. Przykładem niech będzie sterowanie bramą wjazdową – w wielu przypadkach nie przyda się już tutaj tradycyjny pilot, który trzeba ze sobą wozić w samochodzie. Wystarczy aplikacja mobilna, a brama zareaguje na polecenia wydawane głosowo. Będąc na urlopie lub na wyjeździe służbowym można w ten sposób otworzyć wrota kurierowi. Aplikacja pozwoli też w każdym momencie sprawdzić czy brama jest szczelnie zamknięta. Zintegrowanie z systemem kamer bezpieczeństwa jeszcze bardziej zwiększy pewność, że dom jest dobrze chroniony przed ewentualnymi intruzami.
Aplikacja mobilna
Wspomnieliśmy już, że z poziomu aplikacji mobilnych można w inteligentnym domu obsługiwać różne sprzęty AGD. Jako przykład weźmy lodówkę. Nowoczesne systemy pozwalają już dzisiaj na monitorowanie stanu poszczególnych komór chłodniczych. Załóżmy, że jesteśmy w pracy i stamtąd chcemy zdalnie rozmrozić jakieś produkty potrzebne na obiad. Nie ma problemu, w ramach inteligentnego domu jest to możliwe! Podobnie jest zresztą z pralkami czy kuchenkami elektrycznymi.
Bardzo przydatną funkcją jest również zdalne sterowanie oświetleniem w domu, gdzie zainstalowano inteligentne systemy. Będąc na wyjeździe, można zaplanować włączenie światła w porze nocnej na tarasie, aby odstraszyć potencjalnych złodziei. Odpowiednie nadajniki i odbiorniki ułatwiają zdalne sterowanie poszczególnymi lampami i oprawami oświetleniowymi. Ważne, aby projekt inteligentnego domu zlecić profesjonalistom.