Dzięki zastosowaniu druku 3D, w warunkach laboratoryjnych, zespół badaczy wytworzył siatkę sztucznych naczyń krwionośnych. Struktura otrzymana metodą „bioprinting” może zostać wykorzystania w transplantologii lub testach nowych lekarstw.
Jako istotna część układu krążenia w organizmie, naczynia krwionośne dostarczają składników odżywczych do organów i pozwalają na usuwanie produktów przemiany materii.
Po opracowaniu przez naukowców sztucznej tkanki serca, wątroby i płuc przyszedł czas na stworzenie sztucznej tkanki spełniającej rolę naczyń krwionośnych dla wymienionych wcześniej tkanek, co stanowiło niebagatelne wyzwanie.
„To jest moment, w którym nadchodzą technologie druku 3D takie jak bioprint” – powiedział Ali Khademhosseini, inżynier biomedyczny w Brigham and Women Hospital w Bostonie, główny autor badania opublikowanego w internetowym czasopiśmie „Lab on Chip”. Jak dodał celem obecnych prac jego zespołu jest stworzenie odpowiedniej architektury dla powstających tkanek”. [z: 7 super zastosowań dla druku 3D w medycynie”].
źródło: Livescience.com