Człowiek

Bioprint – ciekawe zastosowanie druku 3D w medycynie

Bioprint – ciekawe zastosowanie druku 3D w medycynie

Dzięki zastosowaniu druku 3D, w warunkach laboratoryjnych, zespół badaczy wytworzył siatkę sztucznych naczyń krwionośnych. Struktura otrzymana metodą „bioprinting” może zostać wykorzystania w transplantologii lub testach nowych lekarstw.

Jako istotna część układu krążenia w organizmie, naczynia krwionośne dostarczają składników odżywczych do organów i pozwalają na usuwanie produktów przemiany materii.

Po opracowaniu przez naukowców sztucznej tkanki serca, wątroby i płuc przyszedł czas na stworzenie sztucznej tkanki spełniającej rolę naczyń krwionośnych dla wymienionych wcześniej tkanek, co stanowiło niebagatelne wyzwanie.

„To jest moment, w którym nadchodzą technologie druku 3D takie jak bioprint” – powiedział Ali Khademhosseini, inżynier biomedyczny w Brigham and Women Hospital w Bostonie, główny autor badania opublikowanego w internetowym czasopiśmie „Lab on Chip”. Jak dodał celem obecnych prac jego zespołu jest stworzenie odpowiedniej architektury dla powstających tkanek”. [z: 7 super zastosowań dla druku 3D w medycynie”].

źródło: Livescience.com

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *