Przyroda

Modele skał wydrukowane na drukarce 3D mogą zmienić oblicze technik wydobycia ropy – w tym sposoby szczelinowania hydraulicznego

Modele skał wydrukowane na drukarce 3D mogą zmienić oblicze technik wydobycia ropy – w tym sposoby szczelinowania hydraulicznego

Drukarki 3D są wykorzystywane do wielu celów.

Od drukowania ludzkich komórek i tkanek przez druk żywności aż po wydruk pełno wymiarowych samochodów.

Teraz naukowcy wykorzystają tą technologię do budowy modeli podziemnego ułożenia skał w celu zbadania zachowania struktur geologicznych otaczających pokłady ropo- i gazonośne.

Geolodzy dążą do odwzorowania skomplikowanej sieci mikroporów w skałach i przeskalowania ich na potrzeby wydrukowanego metodą druku 3D modelu.

Franek Hasiuk – profesor nauk geologicznych i atmosferycznych na State University w Ames, Iowa drukuje repliki maleńkich otworów w ogromnych powiększeniach, aby lepiej przyjrzeć się jak zachowują się płyny, takie jak woda czy ropa, podczas przesączania się i przepływania przez warstwy skalne. Profesor uważa, że takie badania mogą mieć istotne znaczenie dla przedsiębiorstw z branży energetycznej i wydobywczej, pozwalając im na wiercenia na większe głębokości w celu skutecznego poszukiwania nowych złóż gazu ziemnego i ropy naftowej.

„Kompanie naftowe chcą w pierwszej kolejności wiedzieć czy gdy umieszczą wiertnię w danym miejscu to poleje się ropa i jak popłynie gaz na skutek szczelinowania hydraulicznego?” – powiedział prof. Hasiuk dla LiveScience.com.

Źródło: LiveScience.com

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *