Jak zbudowany jest zawór bezpieczeństwa?

Kategorie Technika
zawór bezpieczeństwa

Czy wiesz, że pierwszy zawór bezpieczeństwa użyty został już w 1681 roku? Wykorzystany został on wtedy w szybkowarze, a następnie zaczął już być regularnie montowany w parowozach. Niektórych może zdziwić, że tak istotny element prawie wszystkich dzisiejszych instalacji, liczy sobie już ponad 300 lat. Mimo że spełnia on nadal tę samą funkcję, wygląda on dzisiaj znacznie inaczej. Z jakim zaworem bezpieczeństwa mieli zatem do czynienia nasi przodkowie? Zapewne z tym najprostszym konstrukcyjnie, jednak tak samo skutecznym. Cały sekret tkwił niegdyś w odpowiedniej płytce, która umieszczona była wewnątrz takiego zaworu. Gdy ciśnienie w instalacji przekraczało wszelkie normy, była ona wypychana, aż w rezultacie pękała i w ten sposób regulowała ciśnienie. Jest to prosta metoda, ale działa. Dzisiaj wygląda to znacznie inaczej. Każdy sprzedawany w sklepach zawór bezpieczeństwa jest wielokrotnego użytku i działa na podanych poniżej zasadach.

Należy zaznaczyć, że w zależności od rodzaju i wielkości instalacji, dobiera się odpowiedni zawór bezpieczeństwa, który musi być wykonany z odpowiednich materiałów, odpornych na medium przepływające w instalacjach. Jego wielkość również ma znaczenie, gdyż źle dobrana może wyrządzić dużo szkód. Pomińmy jednak tę kwestię i skupmy się na budowie zaworu bezpieczeństwa.
Dawniej, jak już wspomnieliśmy, cały sekret tkwił w specjalnej płytce. Dzisiaj zawór bezpieczeństwa posiada wewnątrz swojej konstrukcji specjalne wrzeciono, połączone ze sprężyną, dzięki której może być on wielokrotnie otwierany, a następnie zamykany. Gdy instalacja pracuje jak należy, zawór bezpieczeństwa pozostaje zamknięty i nie ingeruje w cały układ zamknięty. Sytuacja zmienia się wraz z niepożądanym wzrostem ciśnienia, które może uszkodzić elementy instalacji. Wtedy to ciśnienie napływa do tak zwanego grzyba, na którym się koncentruje (to ten element jest bezpośrednio połączony z instalacją). W punkcie centralnym grzyba znajduje się niewielki otwór, który jest zatykany przez wrzeciono. Siła, która na nie oddziałuje, jest w stanie je wypchnąć, Gdy tak już się stanie, to nadmiar ciśnienia bądź też innego medium, przedostaje się przez grzyba do komory, a następnie zostaje usunięte z całego układu. Gdy ciśnienie powraca do normy, to nie oddziałuje już ono na wrzeciono, które dzięki połączeniu ze sprężyną, wraca na swoje dawne miejsce i powtórnie blokuje przepływ medium.

Zawór bezpieczeństwa można również otwierać ręcznie. Właśnie w tym celu wmontowane w jego konstrukcję jest pokrętło, które po przekręceniu unosi wrzeciono. W ten sposób można samemu zmniejszyć ciśnienie w instalacji oraz sprawdzić, czy dany zawór działa poprawnie.

Zawór bezpieczeństwa to element, który jest czymś podstawowym w dzisiejszych instalacjach. To dzięki niemu można zapanować nad nagle wzrastającym ciśnieniem, przez które może dojść do awarii poszczególnych komponentów układu. Nie jest to zatem tylko i wyłącznie kwestia ograniczenia niepotrzebnych wydatków, które przeznacza się na naprawę instalacji, ale i bezpieczeństwa osób pracujących przy takich układach. Nic więc dziwnego, że prawie każdy zawór bezpieczeństwa musi być zatwierdzony przez Urząd Dozoru Technicznego.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą: http://zawory-bezpieczenstwa.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *