Modele skał wydrukowane na drukarce 3D mogą zmienić oblicze technik wydobycia ropy – w tym sposoby szczelinowania hydraulicznego

Drukarki 3D są wykorzystywane do wielu celów.

Od drukowania ludzkich komórek i tkanek przez druk żywności aż po wydruk pełno wymiarowych samochodów.

Teraz naukowcy wykorzystają tą technologię do budowy modeli podziemnego ułożenia skał w celu zbadania zachowania struktur geologicznych otaczających pokłady ropo- i gazonośne.

Geolodzy dążą do odwzorowania skomplikowanej sieci mikroporów w skałach i przeskalowania ich na potrzeby wydrukowanego metodą druku 3D modelu.

Franek Hasiuk – profesor nauk geologicznych i atmosferycznych na State University w Ames, Iowa drukuje repliki maleńkich otworów w ogromnych powiększeniach, aby lepiej przyjrzeć się jak zachowują się płyny, takie jak woda czy ropa, podczas przesączania się i przepływania przez warstwy skalne. Profesor uważa, że takie badania mogą mieć istotne znaczenie dla przedsiębiorstw z branży energetycznej i wydobywczej, pozwalając im na wiercenia na większe głębokości w celu skutecznego poszukiwania nowych złóż gazu ziemnego i ropy naftowej.

„Kompanie naftowe chcą w pierwszej kolejności wiedzieć czy gdy umieszczą wiertnię w danym miejscu to poleje się ropa i jak popłynie gaz na skutek szczelinowania hydraulicznego?” – powiedział prof. Hasiuk dla LiveScience.com.

Źródło: LiveScience.comZnajdź nas

Zapisz się do newslettera

Zapoznałem się i akceptuje regulamin Tu możesz przeczytać, zapisać lub wydrukować Regulamin
Zgoda na przetwarzanie danych (pokaż) „Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Pana Jacka Stachowskiego, prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Jacek Stachowski Concept-Craft, NIP: 676-235-12-96, podanych w rejestracji danych osobowych w celach marketingowych i promocji, w szczególności w zakresie niezbędnym do świadczenia usługi newslettera, zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. 1997 Nr 133, poz. 883 ze zm.).”
Zgoda na przesyłanie inf. handlowej (pokaż) „Wyrażam zgodę na przesyłanie przez Pana Jacka Stachowskiego, prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Jacek Stachowski Concept-Craft, NIP: 676-235-12-96, informacji handlowej drogą elektroniczną, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.).”