Bioprint – ciekawe zastosowanie druku 3D w medycynie.

Dzięki zastosowaniu druku 3D, w warunkach laboratoryjnych, zespół badaczy wytworzył siatkę sztucznych naczyń krwionośnych. Struktura otrzymana metodą „bioprinting” może zostać wykorzystania w transplantologii lub testach nowych lekarstw.

Jako istotna część układu krążenia w organizmie, naczynia krwionośne dostarczają składników odżywczych do organów i pozwalają na usuwanie produktów przemiany materii.

Po opracowaniu przez naukowców sztucznej tkanki serca, wątroby i płuc przyszedł czas na stworzenie sztucznej tkanki spełniającej rolę naczyń krwionośnych dla wymienionych wcześniej tkanek, co stanowiło niebagatelne wyzwanie.

„To jest moment, w którym nadchodzą technologie druku 3D takie jak bioprint” – powiedział Ali Khademhosseini, inżynier biomedyczny w Brigham and Women Hospital w Bostonie, główny autor badania opublikowanego w internetowym czasopiśmie „Lab on Chip”. Jak dodał celem obecnych prac jego zespołu jest stworzenie odpowiedniej architektury dla powstających tkanek”. [z: 7 super zastosowań dla druku 3D w medycynie”].

źródło: Livescience.comZnajdź nas

Zapisz się do newslettera

Zapoznałem się i akceptuje regulamin Tu możesz przeczytać, zapisać lub wydrukować Regulamin
Zgoda na przetwarzanie danych (pokaż) „Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Pana Jacka Stachowskiego, prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Jacek Stachowski Concept-Craft, NIP: 676-235-12-96, podanych w rejestracji danych osobowych w celach marketingowych i promocji, w szczególności w zakresie niezbędnym do świadczenia usługi newslettera, zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. 1997 Nr 133, poz. 883 ze zm.).”
Zgoda na przesyłanie inf. handlowej (pokaż) „Wyrażam zgodę na przesyłanie przez Pana Jacka Stachowskiego, prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą Jacek Stachowski Concept-Craft, NIP: 676-235-12-96, informacji handlowej drogą elektroniczną, zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 r. (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 ze zm.).”